Ukrayna'da Şirket Kurmak

Alozka Group Ukraine - Consultancy Services

logo
  • +90 537 975 4274

  • info@alozka.com

  • İletişim Adresimiz

  • Proviantska St, Kiev

  • 09:00 - 17:30

  • Pazartesi - Cuma

Yardıma ihtiyacınız mı var ?

Bize 0 537 975 4274 numarasından ulaşabilirsiniz.

Hemen Arayın
HABER

Şirket Kurmak

Ukrayna'da şirket kurma işlemleri en çok merak edilen ve en çok hukuki olarak yardım ihtiyacı duyulan hizmetler arasında yer almaktadır. Ukrayna Türklerin çeşitli nedenlerle yatırım yapma, çalışma veya taşınma amacı ile gittikleri ülkelerden biridir.

Ukrayna vatandaşı olmayan türkler için Ukrayna sınırları içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı yasal yollardan ikamet edebilmesi için çeşitli yollardan biri Ukrayna'da şirket kurmaktır.

Ukrayna'da şirket kurmak orada bir yatırım yapmak veya yeni bir işe atılmanın haricinde en çok oturma izni alma amaçlı tercih edilir. Ukrayna'da oturma izni almak için şirket kurmanın etkisi oldukça büyüktür.

Ukrayna'da çeşitli türlerde şirket kurmak mümkündür. Bunlardan hangisinin sizler için gerektiği ise tamamen kişinin hukuki ihtiyacına göre belirlenmektedir. Bu belirleme ve kurulum işlemleri tecrübeli yatırım avukatları aracılığı ile yapılmalıdır. 

Ukrayna’da şirket kurmak, genel olarak Ukrayna mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirilir. Ancak Türk hukuk kuralları çerçevesinde elde edilecek bir takım hukuki belgeler ve izinler de söz konusu olacaktır.

Ukrayna’da Şirket Kurarak Oturma İzni ve Çalışma İzni Almak 

Ukrayna’da şirket kurarak oturma izni alabilmenin şartlarından en önemlisi çalışma izni de almaktır. Şirket kurmak tek başına çalışma izni veya oturma izni hakkı tanımaz. Kişinin oturma izni alabilmesi için kendi şirketinde çalışıyor görünmesi gerekiyor ki bunun için de çalışma izni almak gerekiyor.

Ukrayna’da Şirket Nasıl Kurulur?

Yani Ukrayna'da şirket kurarak oturma izni almanın aşamaları ise, önce şirket kurmak, ardından çalışma izni ve bunların ardından oturma izni almak şeklindedir. 
Ukrayna'da şirket kurmak için Türk vatandaşları farklı çeşitlerde şirket kurma hakkına sahiptir. Türk vatandaşı bir kişi Ukrayna'da firma kurarak %100 hisseye sahip olması yada ortak olması mümkündür.


Ukrayna'da Türkler tarafından, anonim veya limited şirketi kurulabilir, ortalık yapabilir, şuba açabilir, işbirliği ve ticari anlaşmalar yapabilmektedir. En çok başvuralan yol ise Ukrayna'da limited şirketi kurma yoludur.

1.)Gerekli belgeler hazırlanır.
2.)Bir avukat bu işlemleri yapacaksa vekaletname çıkarılır.
3.)Adına şirket kurulacak kişi adına vergi kodu alınır.
4.)Geçici de olsa genel müdür olacak Ukrayna vatandaşı kişi belirlenir.
5.)Şirketin adı, unvanı, adres ve faaliyet alanı belirlenir.
6.)Bazı faaliyet alanları için gerekli izinler alınır, gereksinimler karşılanır.
7.)Şirket banka hesabı açılır.
8.)Şirket sermayesi belirlenir.
9.)Şirket ana sözleşmesi hazırlanır, imzalatılır ve notere onaylatılır.
10.)Şirketin Devlet tescili, vergi dairesi ve sigorta işlemleri yapılır.

11.)Şirket adına özel mühür izni alınır ve mühür hazırlatılır.


Ukrayna’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Ukrayna’da şirket kuruluşu genel olarak hızlı tamamlanır. Eğer Ukrayna’da şirket kurmaya mani olabilecek hukuki problemler yoksa, evraklar tam ve prosedür tam yerine getirilmişse maksimum 20 iş günü civarında sürer. Devamındaki oturma ve çalışma izinlerinin alınması da toplam 1 ayı geçmez. 

Ukrayna’da şirket kurarak oturma izni almak da zamansal olarak çok farklı değildir. Şirket kurup gerekli belgeler (çalışma izni de dahil) ile başvurulduğu zaman genel olarak 20 iş günü içerisinde oturma izni belgesi kişiye ulaşır.

Ukrayna’da Şirket Kurmanın Avantajları

Ukrayna’da şirket kurmak, oturma izni ve çalışma izni alma bakımından kolaylık sağlar. Bu izinlerin süreleri dolduğu zaman tekrar şirkete dayanarak sürelerin uzatılması kolay olacaktır. Belirli bir miktarın üzerindeki yatırımlar kişilere süresiz ikamet izni dahi tanıyabilir. 

Hatta ilerleyen süreçte talep eden kişinin Ukrayna vatandaşlığına kabul edilmesi mümkündür. Ukrayna’da şirket kurmanın en büyük avantajlarından biri de şirket kurarak oturma izni almaktır. Alozka Group olarak Ukrayna'da şirket kurup oturum ve çalışma izni almanıza yardımcı oluyoruz.